
- SR-150 A
| _ | |
SR-150 A
VHF Radio-Modules with internal FFSK-Modem
The SR-150A is a universal, intelligent RF-Transceiver Module for the VHF Frequency Range, covering 140 - 175 MHz. The unit is equipped with an internal FFSK-Modem and a Microprocessor, and can be controlled vial I2C-interface or RS-232 @ TTL-Level.
The data interface for the communication cannel is controlled by: TxC, RxC, TxD and RxD.
data of SR-150A
| Function: | RF-unit with build in FFSK-Modem |
| Frequency: | 140 - 175 MHz |
| Coverage: | 35 MHz w/o readjusting |
| Cannelspacing | 20 KHz |
| RF-Output Pwr: | Programmable 10 mW to 500 mW |
| Sensitivity: | -117 dBm |
| Modulation: | FFSK-Modulation with 2400 BPS |
| Interface: | I2C, RS-232 (TTL) |
| RSSI: | Analog Voltage at Terminal, and internal Register |
| Supply Voltage: | 5 Volt (7 Volt) |
| Current consumption: | 70 mA - standby / receive 250 mA @ Pout = 500 mW |
| Antenne Terminal: | SMR-nano |
| I/O Signals: | 17 Pin PCB-Terminal |
| Enclosure: | ca. 54 x 79 x 19 mm, Tinplate |
| Approval: | CE, EN 300 220 |



