
- SR-150
| . | . |
SR-150 HP
VHF Radio Modules high Power
This VHF Radio Module is designed as a two point modulation RF-unit, according to the ETSI EN-300 220 and EN-300 113 standard. The radio is approved from 140 MHz to 175 MHz with a switchung range of 28 MHz.
The device is specially designed for FSK, FFSK, GPRS and other modulation methodes. Additional to the AF-in and AF-out terminals, the RSSI and several contol signals are provided at the 17 pin PCB-terminal.
Data of SR-150 H
| Function: | RF-unit with NF input / output |
| Frequency: | 140 - 175 MHz |
| Coverage: | 28 MHz w/o readjusting |
| Channelspacing: | 20 KHz |
| RF-Output Pwr: | Programmable 0,1 W to 6W |
| Sensitivity: | -117 dBm |
| Modulation: | 9600 BPS |
| Interface: | I2C, RS-232 (TTL) |
| RSSI: | Analog Voltage at Terminal, and internal Register |
| Supply Voltage: | 5 Volt (9 Volt) |
| Current consumption: | 110 mA - standby / receive 2,5 A @ Pout = 6 W (typical) |
| Antenne Terminal: | SMR-nano |
| I/O Signals: | 17 Pin PCB-Terminal |
| Enclosure: | ca. 54 x 79 x 19 mm, Tinplate |
| Approval: | CE, EN 300 113 |



